Pogoda w Głogowie

Burze:
Woj. dolnośląskie, IMGW-PIB wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia o burzach

Województwo dolnośląskie powiaty: dzierżoniowski, górowski, jaworski, Legnica, legnicki, lubiński, milicki, oleśnicki, oławski, strzeliński, średzki, świdnicki, trzebnicki, wołowski, Wrocław, wrocławski, ząbkowicki i złotoryjski.
Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu do 20-25 mm oraz porywy wiatru do 75 km/h. Lokalnie opad gradu.

Ostrzeżenie ważne do: 2024-05-04 22:30:00
Aktualizacja: 2024-05-04 06:29:48

Źródło: RSO

Burze:
Woj. dolnośląskie, IMGW-PIB wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia o burzach

Województwo dolnośląskie powiaty: Jelenia Góra, kamiennogórski, karkonoski, kłodzki, lwówecki, Wałbrzych i wałbrzyski.
Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu do 20-25 mm oraz porywy wiatru do 75 km/h. Lokalnie opad gradu.

Ostrzeżenie ważne do: 2024-05-04 21:00:00
Aktualizacja: 2024-05-04 06:29:43

Źródło: RSO


Prognoza 60h

Legenda meteogramu ICM UM Meteogram ICM modelu UM - 60h
Prognoza została udostępniona nieodpłatnie przez serwis meteo.pl prowadzony przez ICM, Uniwersytet Warszawski.
Wyniki uzyskano przy użyciu oprogramowania Met Office. Material produced using Met Office Software.

Źródło: ICM


Prognoza 48h

prognoza norweska yr.no

Źródło: yr.no


Prognoza 5 dniowa ECMWF

Otwórz mapę z podglądem meteogramu w nowym oknie.

Źródło: Windy


Prognoza 6 dniowa

Meteogram, prognoza na 6 dni - meteoprog

Źródło: MeteoProg.pl


Komentarz synoptyka ICM

Treść komentarza

Kończy się okres pogodowy wyjątkowo zgodny z potrzebami „Wielkiej Majówki”, układ wyżowy słabnie i wycofuje się na południowy wschód, już wczoraj nad zachodnimi granicami kraju pojawiły się chmury burzowe i tam trochę pogrzmiało i popadało, najwięcej i najdłużej nad Pomorzem Zachodnim, w reszcie kraju pogoda byłą bez zmian. Spojrzenie na mapy prognostyczne wiodących, globalnych ośrodków mówi o zaczynającej się istotniej zmianie dla Europy środkowej, spowodowanej odległymi procesami – znad Arktyki nasuwa się bowiem znad Nowej Ziemi nad północne wybrzeża Rosji obszar chłodu, doskonale widoczny na mapach topografii względnej 500/1000 hPa. Dookoła tego obszaru chłodu, który będzie dalej schodził na południe wirować będą niże, powstające na kontraście termicznym frontu arktycznego. Pierwszy z nich już w części pojawia się na mapach naszego modelu nad Finlandią i NW Rosją. Przemieszczając się od rejonu Morza Białego w stronę północnego Uralu ściągać będzie w swojej tylnej (zachodniej) części na południe wyraźnie chłodniejsze masy powietrza, w połowie tygodnia nad Łotwą i Białorusią wystąpią temperatury w nocy poniżej zera.

Na razie, dzisiaj obszar kraju będzie pod wpływem zanikającego wyżu, wieczorem pojawi się nawet zatoka połączona z odległym niżem nad Finlandią. W takiej sytuacji w ciągu dnia zacznie się rozwijać konwekcja w centralnym pasie od Pomorza Gdańskiego przez Ziemię Sieradzką i Łódzką po Górny Śląsk, co niektóre chmury Cumulonimbus dochodzić będą do stadium burzy, tworzyć się będą punktowe strefy opadów przelotnych, miejscami o umiarkowanym natężeniu. Mapa zjawisk opadowych prezentuje godzinne sumy prognozowanego opadu, widać że niewiele tych zjawisk prognozuje się na dzisiejszy wieczór.

Dalsze obniżanie się ciśnienia nad Polską i rejonami na wschód od nas otworzy drogę powrotną dla mas powietrza wypchniętych wczoraj nad Niemcy i Danię, o zwiększonym zasobie wilgoci i stratyfikacji sprzyjającej głębokiej konwekcji. Nasz model prognozuje na niedzielę rozwój chmur konwekcyjnych w zachodniej części kraju już w godzinach okołopołudniowych, a w godzinach wieczornych utworzenie się łuku chmur konwekcyjnych od Zatoki Gdańskiej przez zachodnie Mazowsze, Ziemię Radomską, Jurę po Górny Śląsk i Bramę Morawską, w tym pasie liczne burze, lokalnie silny deszcz o charakterze przelotny, uderzenie szkwałowe wiatru do 20-25 m/s – czyli typowe przechodzenie frontu burzowego. Ciekawostką będzie to, że front ten utworzy się nad obszarem centralnej Polski w miarę wygrzewania masy i rozwoju głębokiej konwekcji, a nie przyjdzie gdzieś z daleka. Wczorajsze uwagi o wykorzystaniu w takich sytuacjach obserwacji radarowej są dalej aktualne.

Na tą noc z soboty na niedzielę i jutrzejsze godziny poranne nasz model dalej prognozuje pojawienie się nad południowo-zachodnim Bałtykiem strefy mgły adwekcyjnej, która powstaje wówczas, gdy nad chłodniejsze wody napływa znad już ciepłego lądu masa powietrza, w której dochodzi do kondensacji przy samej powierzchni morza, tworzy się mgła. Przy odwróceniu się kierunku napływu znad morza nad ląd mgła napływa nad wybrzeże i północne skłony Pomorza radykalnie zmieniając dotychczasowe, wiosenne warunki na pełne zachmurzenie i słabą widzialność.

Maciej Ostrowski, 4 maja 2024; 08:05

Treści zawarte w komentarzu synoptycznym mogą zawierać prywatne, niezależne opinie synoptyków, w związku z czym nie prezentują one oficjalnego stanowiska ICM UW. Wszelkie pytania i uwagi odnośnie komentarzy synoptycznych prosimy kierować bezpośrednio do ich autorów.

Źródło: ICM


Ostrzeżenia meteorologiczne

Mapa ostrzeżeń dla Polski
Burze
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Opady
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Wiatr
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Upał
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Mróz
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Trąby powietrzne
I stopnia
II stopnia
III stopnia

Źródło: burze.dzis.net


Prognoza AntiStorm

Źródło: AntiStorm


Mapa radarowa MISI

Źródło: CzyPada.pl / IMGW


Wyładowania w pobliżu Głogowa

Źródło: burze.dzis.net


Prognoza zjawisk wg ESTOFEX

Prognoza zagrożeń - burz i innych zjawisk - wg ESTOFEX

Źródło: ESTOFEX


Fronty atmosferyczne nad Europą

Mapa baryczna - fronty atmosferyczne nad Europą

Źródło: IfM Berlin


Stan rzek w Polsce

Hydrologia - stan rzek w Polsce

Źródło: IMGW


Mapa pokrywy śnieżnej w Europie

Mapa pokrywy śnieżnej w Europie

Dostępna jest także mapa w większej rozdzielczości.

Źródło: ZOZ CBK PAN


Zorza polarna

Wykres aktywności słonecznej

Źródło: NOAA


Szukasz czegoś więcej?

Jeśli powyższy zalew okołometeorologicznych informacji wydaje się być niewystarczający, być może odnajdziesz coś ciekawego spośród stron poniżej. Powodzenia!


Wesprzyj InfoMeteo.pl

Chcesz pomóc w dalszym rozwoju oraz utrzymaniu serwera?
Skorzystaj z poniższych możliwości.

Postaw mi kawę na buycoffee.to Revolut

Za każde wsparcie z góry serdecznie dziękuję! :-)


Czegoś brakuje?

Zostaje tylko formularz kontaktowy. ;-)